Mieszkanie w Browarze Arcyksiążęcym należącym do rodziny Habsburgów to unikalny apartament zaprojektowany przez Annę Rybacką z pracowni head made. Położony w jednym z trzech ekskluzywnych budynków przy ulicy Zbożowej w Krakowie, emanuje minimalistycznym stylem, doskonałym designem i użyciem naturalnych materiałów. Zgodnie z wymogami Inwestorki wnętrza miały zachować ducha zabytkowej architektury, ale przy współczesnej aranżacji.

Przestrzeń i układ

Choć apartament nie zachował żadnych oryginalnych elementów historycznych, jego wyjątkową cechą jest wysokość wnętrza wynosząca 4 metry oraz stolarka okienna, która została odtworzona na wzór autentycznych starych okien w budynku. W trakcie prac dostosowano wysokość otworów drzwiowych, które w stosunku do wysokości wnętrza wydawały się nieproporcjonalne. Zdecydowano o wstawieniu drzwi o wysokości 3,3 metra, co poprawiło proporcje przestrzeni.

Układ pomieszczeń również przeszedł zmiany. Zgodnie z wymogami Inwestorki, wygospodarowano osobne pomieszczenie pralni. Przeprojektowano także obie łazienki — jedna z nich zmieniła lokalizację wejścia, co umożliwiło zabudowanie ściany meblami w strefie wejścia. W sypialni, ze względu na kształt pomieszczenia oraz rozmieszczenie okien i drzwi, nie było możliwości budowy ściany działowej, dlatego strefa garderoby została wydzielona poprzez ustawienie łóżka i wykorzystanie wysokiego zagłówka jako przegrody.

Aranżacja wnętrz

Wnętrza zostały zaprojektowane z poszanowaniem historycznego charakteru budynku, ale z nowoczesnym podejściem. Kolorystyka ograniczona do odcieni beżu i złamanej bieli, z akcentami grafitu i złota, pozwala na ciekawe zestawienie różnych materiałów i faktur. Zastosowanie tapet o różnych teksturach, mebli z drewnianą plecionką oraz różnorodnych tkanin tapicerskich wzbogaca przestrzeń.

Bazą dla aranżacji była posadzka drewniana w układzie jodły angielskiej oraz ściany wykończone sztukaterią w odcieniach beżu i złamanej bieli. Ważnym elementem stały się także drzwi płycinowe o wysokości 3,3 metra, podzielone na trzy części, z prostą opaską i owalnymi klamkami. Włączniki oświetlenia z kolekcji Cockpit Lithoss to subtelny detal podkreślający klasę wnętrza.

Pokój dzienny

Pokój dzienny, który łączy aneks kuchenny, część wypoczynkową oraz jadalnię, wymagał starannego rozplanowania, aby uniknąć wrażenia przeładowania przestrzeni. W aneksie kuchennym zastosowano zabudowę meblową wysokości 3,3 metra, podzieloną na część z blatem roboczym oraz wysoką zabudowę. Meble z blatem roboczym łączą szafki z frontami płycinowymi z blatem z kwarcytu oraz szafki wiszące z frontami z antycznego lustra. Wysoka zabudowa, ukryta za prostymi frontami w odcieniu ścian, kontrastuje z wolnostojącą wyspą o zaoblonych narożnikach, której front z kamienia naturalnego eksponuje elegancję całego wnętrza.

W przestrzeni salonu dominują komoda oraz konsola marki Valley Eichholtz z frontami z plecionki wykonanej z obłogu dębowego oraz z wykończeniami z metalu. Meble – sofa, stół i krzesła – utrzymane są w delikatnej beżowej tonacji. Subtelne odcienie tapicerek i zasłon okalających okno dopełniają aranżację. Akcentem we wnętrzu jest obraz Sylwii Wenskiej „Karnawał w Wenecji”, którego szarości, czernie i złote akcenty harmonizują z lustrem antycznym w kuchni. Wnętrze dopełnia lampa Perch Moooi, a minimalistyczne oprawy z kolekcji Ambrosia Marset podkreślają wysokość pomieszczeń.

Część prywatna

W sypialni centralnym punktem jest łóżko z wysokim tapicerowanym zagłówkiem, za którym umieszczone zostały szafy, tworząc subtelną strefę garderoby. Wyposażenie sypialni dopełnia toaletkę z lustrem na kamiennej podstawie oraz starannie dobrane tekstylia, takie jak zasłony i tapicerka zagłówka.

Gabinet został wyposażony w lekkie biurko z zaokrąglonymi narożnikami, sofę z funkcją spania oraz szafę o zaokrąglonych bokach. Głównym akcentem jest mural ARTE Sculptura Rovine, a ciemne szkło lamp Bolia kontrastuje z delikatnymi beżami tkanin i ścian.

Łazienki w odróżnieniu od reszty mieszkania mają ciemniejszą kolorystykę.  W łazience z wanną ciemna tapeta z Wallanddeco oraz ciemny sufit zestawione zostały jasnymi ścianami wykończonymi w pasie dolnym spiekiem o delikatnym rysunku kamienia. Wnętrze dopełniają finezyjne formy wanny i umywalki Victoria&Albert oraz armatura AXOR. Lampa Halo Jewel Vibia, podobnie jak w innych pomieszczeniach, podkreśla monumentalną wysokość wnętrza. Łazienka z prysznicem, utrzymana w kontraście ciemnych i jasnych fragmentów ścian, wyposażona jest w armaturę Gessi w kolorze ciepłego złota oraz lampy Olev, które nawiązują do motywu ptaków z pokoju dziennego.

Apartament w Browarze Kleparz to doskonałe połączenie historycznego dziedzictwa z nowoczesnym designem. Precyzyjnie dobrane detale, meble na indywidualne zamówienie oraz nowoczesne udogodnienia, takie jak elektryczne rolety okienne i zaawansowane sterowanie oświetleniem, tworzą elegancką i funkcjonalną przestrzeń. Dyscyplina kolorystyczna i dopracowane detale nadają wnętrzu niepowtarzalną, kojącą atmosferę.

Projekt wnętrz: head made Anna Rybacka | head-made.com.pl

Realizacja pod klucz: ABC Dom

Zdjęcia: ONI studio

O pracowni:

Pracownia projektowa head made została założona w 2011 przez Annę Rybacką, absolwentkę wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wcześniej działającą w ramach Studio Projektowania Architektury Wnętrz i Mebli „bez atu”. Na koncie pracowni jest szereg realizacji wnętrz użyteczności publicznej oraz prywatnych.

Architektka w projektowaniu łączy tradycyjne technologie i obiekty z elementami współczesnymi. Ceni indywidualizm wnętrz osiągnięty przez umiejętne wkomponowanie obiektów sztuki. Szczególnie cieszą ją projekty w budynkach z potencjałem historycznym, które dają możliwość niekonwencjonalnych aranżacji.