TikTok to nie tylko platforma do dzielenia się tanecznymi i muzycznymi trendami, ale również prawdziwa kopalnia inspiracji dla miłośników wystroju wnętrz. W sercu tej dynamicznej społeczności, użytkownicy dzielą się swoimi domowymi metamorfozami, kreatywnymi pomysłami i inspirują innymi do odważnych zmian w swoich przestrzeniach mieszkalnych. Oto pięć najciekawszych trendów wnętrzarskich z TikToka, które możesz wykorzystać, aby odświeżyć swoje wnętrze bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów.

1. Niespodziewany dodatek czerwieni („unexpected red”)

Kolor czerwony zyskał w tym roku ogromną popularność wśród trendów dekoracyjnych. Wprowadzenie nawet jednego czerwonego elementu, który na pierwszy rzut oka wydaje się niepasujący do reszty aranżacji, może całkowicie odmienić charakter wnętrza.

Film nowojorskiej dekoratorki wnętrz, Taylor Migliazzo, na temat „unexpected red” (niespodziewanego dodatku czerwieni), zdobył ponad milion wyświetleń na TikToku, inspirując użytkowników do eksperymentowania z tym śmiałym akcentem. Platforma obfituje teraz w setki filmów pokazujących, jak pojedynczy czerwony element może całkowicie przetransformować wnętrze, nadając mu unikalny styl.

2. Dopamine décor – szczęśliwy wystrój wnętrz

Dopamina, potocznie nazywana hormonem szczęścia, uwalniana jest w naszym organizmie podczas przeżywania intensywnych emocji. Nowy trend z TikToka czerpie z tej idei, promując koncepcję tworzenia wnętrz, które sprawiają radość. Estetyka tego trendu opiera się na zastosowaniu odważnych, żywych kolorów, które wywołują uśmiech i pozytywne emocje.

Jak więc wprowadzić ten efekt do swojego domu? Można to osiągnąć, wprowadzając do wnętrza dekoracje w pogodnych kolorach, z oryginalnymi wzorami czy zabawnymi grafikami, na które po prostu przyjemnie się patrzy. Może to być ulubiony obraz, kolorowa pościel czy kolekcja roślin doniczkowych. Takie „dopaminowe” elementy nie tylko poprawiają nasz nastrój, ale również personalizują i dodają charakteru naszym przestrzeniom.

Ponieważ radość z przebywania w danym otoczeniu to bardzo osobista kwestia, warto zachęcić do eksperymentowania i tworzenia własnej, unikalnej wersji dekoracji opartej na dopaminie. Nie bójmy się więc interpretować i adaptować trendu dopaminowej dekoracji według własnego uznania.

@honeyidressedthepug

Lots of Dopamine decor & color has been added 🪩 rentals dont have to be boring 😉 #apartmentmakeover #beforeandafterhome #renterfriendly

♬ Tell Ur Girlfriend – Lay Bankz

3. Bookshelf wealth – bogato udekorowane półki na książki

Nie tylko stoliki kawowe czy komody są świetnym miejscem do wyrażenia swojego zamiłowania do designu. Regał na książki, odpowiednio zaaranżowany, może stać się centralnym punktem dekoracyjnym w mieszkaniu.

Co można znaleźć na regałach dekoratorów wnętrz z TikToka? Niewielkie lampy, rzeźby, ulubione książki, obrazy, fotografie czy pamiątki z podróży. Poszczególne elementy nie muszą idealnie do siebie pasować. Styl „bookshelf wealth” to sposób na wyrażenie siebie, nadanie domowemu wnętrzu przytulnego klimatu oraz odejście od perfekcjonizmu.

@homesandgardensofficial

Styling bookshelves to achieve a laid-back yet cultured look is nothing new – book lovers have been doing it for centuries. But lately, bookshelves that display more than just books have been gaining quite a bit of attention. This trend is called ‘bookshelf wealth’ 📚 . Image credits: Elizabeth Krueger Design / Mickey Schwartz, Future / James Merrell, Brent Darby, Stacy Zarin Goldberg / Paul Corrie Interiors, Alexander James / K & H Design, Neptune, Future / Kasia Fiszer, Alicia Taylor / Tattersall Love Ltd, Sims Hilditch . #homesandgardens #homesoftiktok #fyp #foryoupage #bookshelfwealth #interiors #trend #bookshelves #styling

♬ glass – Nekoi

4. Delikatny minimalizm, czyli harmonijne wnętrza

„Soft minimalism” charakteryzuje się przede wszystkim jasnymi, przytulnymi wnętrzami, które urzeka swoją prostotą i harmonią. W tej estetyce dominują dodatki w odcieniach bieli, beżu, delikatnego pudrowego różu i ciepłej szarości, tworząc spójną, uspokajającą całość.

Wnętrza utrzymane w duchu delikatnego minimalizmu wyróżniają się użyciem naturalnych materiałów, miękkich tekstur i łagodnych linii. Ten styl coraz częściej jest wybierany przez architektów odpowiedzialnych za projektowanie luksusowych hoteli, gdzie design ma za zadanie wspierać gości w osiąganiu głębokiego relaksu i odprężenia.

5. Zanurzenie w kolorze (colour drenching)

„Zanurzenie w kolorach” to trend, który stanowi doskonałą inspirację dla osób planujących aranżację domu lub tych, którzy pragną wprowadzić istotne zmiany w swoim wnętrzu. Technika ta zakłada stworzenie przestrzeni spójnej kolorystycznie, zdominowanej przez jeden motyw przewodni – wybrany kolor, paletę barw czy gamę odcieni. Wszystko, od ścian, przez sztukaterie, meble, dekoracje, aż po podłogę, podporządkowane jest jednej kolorystycznej koncepcji.

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na stonowane, pastelowe barwy, czy na intensywne, energetyzujące kolory – technika „zanurzenia w kolorze” umożliwia pełne wyrażenie kreatywności i zanurzenie się w ulubionych barwach, które sprawiają, że czujemy się komfortowo. Jest to również doskonały sposób na odświeżenie wybranego pomieszczenia i nadanie mu wyrazistego charakteru.

@vmd_studio

Colour drenching goes well beyond the simple accent wall. Like a monochromatic fantasy, the trend is all about a full-on, single-hue explosion across all surfaces in a room. Why do it? Well, it allows you to hide some elements that you might not want to draw attention, like a radiator or a necessary shelf; and even if you only paint the walls and the mouldings, the room will immediately appear calmer and tidier. This effect is enhanced even more if you paint the ceilings, the baseboards, doors, and door frames – especially in small rooms, this creates the illusion of height. If using colour drenching to make a room appear larger, it’s best to steer clear of dark hues, such as navy blue, a deep Bordeaux, or a rich forest green. On the other hand, these hues do create a feeling of elegance and intimacy! #designtok #interiordesign #homeimprovement #homedecor #interiordecor #homeinspo #interiordesigner #monochrome

♬ MILLION DOLLAR BABY (VHS) – Tommy Richman

TikTok udowadnia, że inspiracje do dekoracji domu można czerpać z wielu źródeł, a kreatywne pomysły na aranżacje wnętrz są na wyciągnięcie ręki każdego, kto pragnie odmienić swoje cztery kąty. Wprowadzenie jednego lub kilku z tych trendów może całkowicie przekształcić wygląd i atmosferę Twojego mieszkania.