Tojad to jedna z najpiękniejszych bylin, którą możemy znaleźć na półcenistej rabacie. Różne gatunki tejże rośliny kwitną w zasadzie od bardzo wczesnego lata, aż do samej jesieni. Może się zachwycać urokiem tejże rośliny, ale tylko z daleka. Zaraz wytłumaczymy dlaczego tak jest.

Z jednej strony przepiękna roślina

Tojad to ciemne oraz niebieskofioletowe kwiaty. Zebrane są w bardzo gęste wiechy na dosyć prostych pędach. Prezentują się przepięknie w półcieniu pod drzewami czy też krzewami. Kwiatostany mają barwy bardzo niepokojące. Jednak najbardziej niepokojąca jest ich trucizna, która mieści się w tkankach. Tojad jesienny jest jednym z najbardziej popularnych przedstawicieli tojadu. Bylina rośnie na prawie półtora metra. Kwitnie we wrześniu oraz w październiku.

Z drugiej strony roślina trująca

Musimy zaznaczyć, że tojad jest przepiękną byliną zarówno letnią, jak i także jesienną. Jednak piękno bywa bardzo zdradliwe. Jego wszelkie części są jednak trujące. Najbardziej trujące są bulwy oraz liście. Zawierają one truciznę roślinną. Nawet jej niewielka dawka porazić może oddechowy ośrodek czy też nawet zahamować pracę serca. Gdy w naszym ogrodzie przebywają kilkuletnie dzieci, to lepiej jest z tojadu zrezygnować.

Do pielęgnacyjnych prac przy tojadach zakładać należy ochronne rękawiczki. Jeśli jednak chwycimy przez przypadek dłońmi liście lub też pędy rośliny, to umyjmy je możliwie jak najszybciej. Pamiętajmy, że wszelkie tojady mają wymagania dosyć podobne. Lubią one próchniczną ziemię, uprawianą głęboko, wilgotną oraz żyzną. Najlepiej się czują w osłoniętych miejscach od wiatru oraz także ocienionych częściowo, na przykład pod dachem z liści drzew czy też krzewów. Jeśli tojady rosną na rabacie nasłonecznionej, to należy zadbać o nawilgotnienie dobre podłoża, które powinny chłodzić oraz osłaniać okrywowe rośliny. Jeśli ziemia jest za sucha i ciepła, to byliny się stają o wiele podatniejsze na porażenie grzybowymi chorobami. Najpopularniejszą chorobą grzybową jest mączniak prawdziwy.

Po kilku latach, gdy mniej okazale kwitną tojady, możemy je bardzo łatwo odmłodzić. Chodzi o podział. Jesienią roślinę się wykopuje i od części głównej korzeni odrywamy bulwy mniejsze. Należy je sadzić, jednocześnie przykrywając warstwą dwu-centymetrową ziemi. Przedtem wsypujemy do dołka dużą porcję kompostu. W ten właśnie sposób piękność tajemnicza się pojawiać będzie na rabacie naprawdę w pełnej krasie także w latach następnych. Nam pozostanie już tylko podziwiać jej ciągły rozkwit.