Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to obiekt wyjątkowy, który łączy najlepszej jakości akustykę z oryginalną architekturą. NOSPR Katowice sąsiaduje z budynkami o bardzo zróżnicowanej architekturze: wbudowanego w zabytkowe budynki poprzemysłowe Muzeum Śląskiego, dynamicznego i nowoczesnego Centrum Kongresowego oraz doskonale każdemu znanego Spodka. Stonowana, prosta i czytelna architektura siedziby NOSPR w Katowicach idealnie wkomponowuje się w to otoczenie.

Niezwykła konstrukcja siedziby NOSPR Katowice

Na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czekali nie tylko melomani, ale przede wszystkim członkowie polskiej orkiestry symfonicznej. Ich siedzibę stanowiły do tej pory zupełnie nieprzystosowane do potrzeb muzyki pomieszczenia na jednym z pięter Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Na projekt budynku NOSPR Katowice ogłoszono międzynarodowy konkurs, który w 2008 roku wygrał zespół z pracowni Tomasza Koniora, proponując gmach prosty, o stonowanej architekturze, manifestującej ukryte znaczenia w sposób dyskretny i elegancki. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków wzniesionych w ostatnich latach w Polsce.

Siedziba NOSPR Katowice została oddana do użytku w 2014 roku. Podczas koncertu inaugurującego działanie nowej sali koncertowej katowicka orkiestra wykonała utwory kompozytorów, którzy w czasie swojej kariery współpracowali z NOSPR: Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaj Góreckiego oraz Wojciecha Kilara. Już wtedy stało się oczywiste, że sala koncertowa NOSPR spełnia najwyższe światowe standardy, dotyczące akustyki. Przestrzeń sali została uznana za miejsce o najlepszych warunkach akustycznych w Polsce i jedna z najlepszych w Europie. Główna sala koncertowa może pomieścić do 1800 widzów, a na scenie jest miejsce dla 120-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru. W Sali Kameralnej koncertu posłuchać może 300 osób.

Forma architektoniczna NOSPR Katowice jest prosta i czytelna, jednocześnie silnie kojarzy się z Katowicami i Śląskiem. Elewację prostego „pudła” wykonano z cegły, budulca dawnych śląskich fabryk i górniczych osiedli. Nisze okienne gmachu zostały pomalowane na kolor czerwony, taki sam, jak w najbardziej znanym osiedlu familoków, czyli katowickim Nikiszowcu.

NOSPR Katowice dla wszystkich mieszkańców

Piękna architektura i wspaniała akustyka to nie wszystkie atrakcje gmachu NOSPR w Katowicach. Położony na czterohektarowej działce budynek został bowiem otoczony specjalnie zaprojektowaną przestrzenią publiczną oferującą tereny spacerowo-wypoczynkowe, dopasowane do potrzeb różnych użytkowników. Są tu eleganckie alejki, place zabaw dla dzieci, amfiteatr oraz miejsce na pikniki. Dzięki temu gmach NOSPR Katowice stał się jeszcze bardziej atrakcyjny – przyciąga nie tylko melomanów, ale i spacerowiczów, żyje nie tylko w wieczory koncertowe, ale cały dzień. W przyszłości teren mają uzupełnić również inne budynki biurowe oraz mieszkalne, które wspólnie stworzą zupełnie nową dzielnicę miasta.