Migdałek trójklapowy — migdałowiec trójklapowy — Prunus triloba to pięknie kwitnący wiosenny krzew, ale z powodzeniem można go uprawiać również jako drzewko. Najbardziej dekoracyjne w krzewie są kwiaty, które przypominają wyglądem małe różyczki w różnorodnych odcieniach różu. Roślina potrafi tak gęsto pokryć się kwiatami, że wyglądem przypomina różową plamę. Dlatego najlepiej prezentuje się jako soliter na tle zielonej ściany drzew czy trawnika.

Migdałek trójklapowy — migdałowiec trójklapowy — Prunus triloba

Uprawa migdałka trójklapowego

Migdałowiec lubi zaciszne i słoneczne miejsca, nie służą mu natomiast porywiste, zimne wiatry. Krzew doskonale będzie się czuć posadzony przy południowej ścianie budynku. W nasłonecznionym miejscu pięknie pokrywa się kwiatami. Kwitnie od kwietnia do maja, chociaż występujące w tym okresie częste przymrozki mogą uszkadzać jego delikatne kwiaty.

Roślina najlepiej rośnie w podłożu lekko kwaśnym, żyznym i lekko wilgotnym. Dla lepszego kwitnienia w marcu można migdałka nawieść obornikiem.

Choroby migdałka trójklapowego

Migdałek jest bardzo podatny na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, która zwana jest również moniliozą. Jeśli choroba zaatakuje krzew i się rozwinie, może spowodować zamieranie wielu pędów, a w konsekwencji kwiatów. Niestety monilioza jest często mylona z przemarznięciem, bo wygląd jest praktycznie identyczny. Zaatakowane pędy w błyskawicznym tempie zasychają i w konsekwencji całkowicie się ogołacają tak z liści, jak i kwiatów.

Na chorobę nie pomaga żaden oprysk. Najważniejszą jest szybka reakcja i całkowite wycięcie porażonych pędów. Tylko wtedy istnieje szansa, że krzew będzie dalej rósł. Dlatego najlepszą formą ochrony przed moniliozą jest profilaktyczny oprysk, który można wykonać antygrzybowym preparatem z czosnku (można go przygotować samodzielnie) lub miedzianem (dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych), a najlepiej na zmianę. Pierwszy oprysk należy wykonać, kiedy tylko roślina zawiąże pąki kwiatowe, drugi po tygodniu. Czasami mimo oprysku mogą wystąpić objawy choroby na niektórych pędach. Należy wówczas szybko je wyciąć. Oprócz moniliozy na migdałku mogą występować inne choroby grzybowe, jednak nie są one już tak groźne. Okresowo może pojawić się mszyca, ale czosnkowy preparat radzi sobie z nią doskonale.

Rozmnażanie migdałka trójklapowego

Migdał krzaczasty Migdałek trójklapowy Prunus triloba sprawdź ceny sadzonki  w krzewyozdobne.net
Migdałek trójklapowy – migdałowiec trójklapowy – Prunus triloba

Krzew rozmnaża się bardzo łatwo. Wystarczy w lipcu pobrać sadzonki pędowe z wierzchołków pędów długości ok. 10 cm, posadzić je w mieszaninie piasku i torfu — pół na pół, i pozostawić je w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Należy pamiętać o częstym zraszaniu, aby ziemia była stale wilgotna. Na zimę sadzonki należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze ok. 11 st. C. Wiosną wysadza się je na rozsadnik, zacienia i systematycznie podlewa. Na stałe miejsce mozna je przenieść dopiero jesienią. Migdałek dość łatwo się rozmnaża dlatego przy stosowaniu niniejszych porad nie powinno być z tym problemu.

Nie ulega wątpliwości, że migdałek trójklapowy to jeden z piękniejszych wiosennych krzewów. Jeśli tylko zapobiegniesz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych to odwdzięczy Ci się pięknym kwitnieniem.