Lobelia przylądkowa, potocznie stoiczka, to niewielka roślina ozdobna. Z uwagi na piękne, różnokolorowe, drobne i bardzo liczne kwiaty umieszczana jest często na balkonach, tarasach i w niewielkich ogrodach. Lobelia może kwitnąć od wiosny aż do jesieni.

Lobelia przylądkowa — uprawa

Lobelia przylądkowa pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rośnie na wilgotnych łąkach. Jest to niewielkich rozmiarów roślina, która dorasta do 20 cm wysokości, tworząc gęste kępy i kobierce składające się w wiotkich łodyg. Jej liście są małe, lancetowate, gładkie, lekko błyszczące. Lobelia bardzo obficie kwitnie. Jej kwiaty mogą mieć barwę białą, różową (nawet purpurową) lub niebieską w różnych odcieniach.

Roślina najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, ale dobrze znosi też niewielki półcień. Najlepiej sadzić ją w glebach niezbyt żyznych, przepuszczalnych, próchniczych lub piaszczysto-gliniastych. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie lobelii – roślina potrzebuje mieć umiarkowanie wilgotne podłoże. Należy pilnować, aby gleba nigdy się nie przesuszyła. Chociaż lobelia lubi wilgoć, nie toleruje stojącej wody, dlatego, gdy sadzimy ją w doniczkach, nie wolno zapomnieć o dobrym drenażu.

W czasie kwitnienia warto dokarmiać ją płynnymi nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonym do roślin kwitnących. Przed posadzeniem lobelii, warto wymieszać podłoże z wolno działającym nawozem otoczkowanym. Przekwitające i podsychające rośliny można w sierpniu przyciąć, w ten sposób pobudza się ją do ponownego kwitnienia. Lobelia przylądkowa jest niestety często atakowana przez mszyce i przędziorki, dlatego należy systematyczne ją sprawdzać na ich obecność. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion — w lutym i marcu do inspektu lub w kwietniu i maju wprost do gruntu.

Lobelia przylądkowa najlepiej komponuje się z gazaniami oraz werbenami. Uprawia się ją najczęściej w wiszących pojemnikach dekorujących balkony, tarasy i altany. Można ją również sadzić w rabatach mieszanych. Roślina jest lubiana przez pszczoły.

Lobelię przylądkową można spotkać w kilku odmianach. Najbardziej znanymi są: lobelia zwisająca (syn. zwieszająca się), kopulasta, kompaktowa.