Zamiast ściany zwyczajnej w swoim domu czy też w swoim mieszkaniu możemy użyć specjalnych farb. Dzięki nim wnętrzom dodamy blasku i będziemy mieli dekoracyjną ścianę. Świetne sprawdza się farba z brokatem, która sprawia do tego, że pokój będzie się wydawał znacznie większy.

Ściany brokatowe i pomieszczenie staje się większe

Okazuje się, że podczas malowania ścian możemy sprawić, że nasze pomieszczenie będzie jeszcze większe. Oczywiście chodzi o spojrzenie optyczne. Wystarczy, że zdecydujemy się na ściany brokatowe. Ściany dobrane w sposób przemyślany naprawdę nas zaskoczą.

Ściany brokatowe mają naprawdę wiele zalet. Jedną z nich jest, chociażby to, że są bardzo modne. Co więcej, przepięknie rozpraszają światło. Nasze pomieszczenie dzięki temu będzie przestronniejsze oraz dużo lepiej rozświetlone. Nadają im szyku oraz komponują się dobrze z różnego rodzaju stylami ich aranżacji. Farbą z połyskiem oczywiście nie musimy pokrywać każdej ściany w danym pomieszczeniu. Wystarczy, że pomalujemy jedną ścianę czy też dwie. Powinny to być ściany najbardziej wyeksponowane. Dzięki temu ściany będą znacznie bardziej widoczne oraz także efektowne. W związku z tym nawet małe mieszkanie będzie się wydawało znacznie większe. Warto do tego dobrać kolor drobinek oraz tła. Do odcieni ciepłych farb pasują brokaty miedziane czy też złote. Z kolei w połączeniu z barwami zimnymi lepiej będą wyglądały srebrzyste.

Brokatowe ściany w salonie

Brokatowa farba to świetny wybór do salonu. Można nią dekoracyjnie pokryć jedną ścianę, na przykład za telewizorem lub tę, przy której znajduje się komplet wypoczynkowy. Można też nadać dyskretny błysk wszystkim ścianom, co stanowić będzie efektowną dekorację wnętrza.

Brokat sprawdzi się także na ścianach, które podświetlone są kinkietami. Wtedy efekt migotania drobinek w świetle będzie jeszcze lepiej widoczny.

Kolorystyka farb brokatowych w salonie jest dowolna, warto jednak pamiętać o tym, że intensywne kolory jak czarny, grafitowy, czerwony, zielony czy granatowy dobrze wyglądają tylko na pojedynczych ścianach lub na ich elementach. Do malowania większych powierzchni lepiej nadają się stonowane barwy.

Brokatowa ściana w sypialni

Świetnym pomysłem na wykończenie ścian w sypialni jest użycie brokatowej farby. Najczęściej pokrywa się nią ścianę przy wezgłowiu łóżka – śmiało można wybrać wtedy mocno połyskującą formułę. Do pomalowania wszystkich ścian lepiej nadadzą się farby o stonowanych kolorach, jak biele, beże oraz szarości, które dają delikatniejszy efekt i sprzyjają wypoczynkowi.

Dekoracyjne farby z brokatem

Bez dwóch zdań malowanie ścian jest jednym z najłatwiejszych w realizacji oraz najtańszych sposobów na zmianę wystroju naszych wnętrz, oraz także nadanie im szlifu bardzo modnego. Każdego roku producenci farb oferują nowości, które pozwalają na osiąganie naprawdę świeżych efektów sposobami coraz łatwiejszymi. Jaka forma powinna naszą uwagę przykuć? Najlepiej, aby to była farba dekoracyjna. Dlaczego? W błyszczące zmienić możemy już pomalowane ściany, z kolorami im nadanymi. Do tego można użyć farb transparentnych z brokatem, które są przeznaczone do pokrywania powierzchni wcześniej pomalowanych. Wszelkie farby z brokatem to dyspersje wodne akrylowych żywic. Są to zalet akrylowe emulsje.

Dla farb z brokatem bardzo charakterystyczne jest to, że w spoiwie akrylowym zawieszone są drobinki metalizujące, które rozpraszają samo światło oraz pomalowanym powierzchniom nadają połysk opalizujący. Zależnie od samej barwy drobinek jest srebrny, ale także bywa miedziany czy też złoty. Jak widzimy na powyższym wybór mamy naprawdę ogromny. Zatracimy się w tych wszystkich możliwościach.

Brokat do farby na ścianę — ile dodać, aby uzyskać efekt skrzącego się nieba?

Kluczowe jest, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam jedynie na drobnym podkreśleniu mieniących się ścian, można dawkować mniej brokatu. Większa ilość sprawi, że będzie on bardziej zauważalny. Należy także pamiętać, że jasne odcienie wymagają o wiele większej ilości brokatu niż ciemne.

Jak malować farbą z brokatem?

Na początek należy „odciąć” narożniki, sufit oraz miejsca styku. Najlepiej zrobić to wąskim wałkiem lub małym pędzelkiem. Następnie szerszym wałkiem, ruchami „góra-dół” nakładamy kolejne warstwy systemem „mokre na mokre”. Nie wolno przy tym dopuścić do sytuacji przesuwania suchego wałka po ścianie, ponieważ w ten sposób mogą powstać widoczne po wyschnięciu paski. Farby nie należy oszczędzać, pamiętając jednak przy tym, aby nie skapywała z wałka.

Farba z brokatem wymaga ciągłego mieszania. Jeżeli do pomalowania mamy tylko fragmenty ścian, można przystąpić do prac samodzielnie i po zakończeniu konkretnego odcinka po prostu delikatnie przemieszać farbę. W innym wypadku najlepiej działać we dwójkę.

Najlepsze efekt uzyskuje się, wykorzystując gotowe produkty lub lakiery z brokatem. Samodzielne mieszanie farby i brokatu może sprawić, że efekt nie będzie zadowalający, ponieważ farba skryje brokat. Do takiego zabiegu drobinki muszą być określonej wielkości.